نقاب معماری

گاهنامه‌ای اینترنتی؛ دربارۀ معماری و بیشتر ...
...‌گاهنامۀ اینترنتی؛ دربارۀ معماری و بیشتر
نقل قول

تبلیغات
آخرین نظرات

۲ مطلب در ارديبهشت ۱۳۹۵ ثبت شده است

پاویونی از جنس آجر

چهارشنبه, ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۵

http://bayanbox.ir/view/8575305645766315218/142A0151.jpg

معمار از طریق نظام بندی غیرمعمول، عناصر معمول توانسته معنی جدیدی در مجموعه ایجاد کند، ابژه های آشنا زمانی که در یک زمینه ی غیرمعمول قرار می گیرنداز نظر بصری جدید و در عین حال قدیمی پنداشته می شوند.

"رابرت ونچوری، از کتاب پیچیدگی و تضاد"

این پروژه کوچک مقیاس فرصتی برای ایجاد و توسعه ی یک سری مقالات که قاب نظری و عملی پروژه را تشکیل میدهند ایجاد کرد، تغییر یک عنصر سنتی از گذشته در جست و جوی یافتن معانی جدید. این پروژه سفارشی برای ساخت یک فضای 4 خوابه برای آخر هفته ها بود، بارهای سازه از طریق صفحه های بتن مسلح که در فضا به صورت افقی و عمودی قرار گرفته اند تحمل می شود و به زمین انتقال پیدا میکند. دیوار بیرونی محوطه از طریق قرار دادن آجر به صورت خشکه (بدون ملات) ساخته شده است و هر کدام ار آجرها بار خود را حمل میکنند.

پاویون نوردیک / سور فهن

چهارشنبه, ۱ ارديبهشت ۱۳۹۵

The Nordic Pavilion (Giardini, Venice)

ناگهان واقعا احساس می‌کنید که چه میشود اگر دیوار‌ها تنها برای تحمل وزن سقف و ساختن یک خانه نباشند. شاید برای ایجاد سایه از نور خورشید یا فقط برای اینکه به آن تکیه دهید، در پاییز قفسه ای برای خشک کردن خرما باشد و در بهار، تخته سیاهی برای بچه‌ها؛ تا روی آن خط بکشند، و این درست‌‌ همان سقف و دیوار است. سور فهن 

- در سال ۱۹۵۹ از سه مشاور برای طراحی پاویون نوردیک (کشورهای حوزۀ اسکاندیناوی) در بینال ونیز دعوت شدند. همکاران فنلاندی ریما و ریلی پتیا، سور فهن از نروژ و معمار سر‌شناس سوئدی کلاس آنشلم. طرح پیشنهادی سور فهن در این رقابت برنده شد. گوتارد جانسون دربارۀ آن نوشت: «سادگی خیره کننده [...] بدون زیاده روی در اورتون‌های معماری.» طرحی برای متحد کردن سه فرمانروا در زیر یک سقف استثنائی!