نقاب معماری

گاهنامه‌ای اینترنتی؛ دربارۀ معماری و بیشتر ...
...‌گاهنامۀ اینترنتی؛ دربارۀ معماری و بیشتر
نقل قول

تبلیغات
آخرین نظرات

۲۵ مطلب در آذر ۱۳۹۴ ثبت شده است

معماری بایونیک

پنجشنبه, ۲۶ آذر ۱۳۹۴

واژه بایونیک اولین بار توسط جک ای استیل سرگرد نیروی هوایی ارتش آمریکا در کنفرانسی تحت عنوان «الگوهای زنده، کلیدی به سوی فن آوری های جدید» که در سال 1960 برگزار شد، به کار رفت. این واژه از ترکیب دو کلمه بایولوژی به معنای زیست شناسی و تکنیک به معنای فن تشکیل شده است.

علم بایونیک به بررسی و مطالعه ساختارها و الگوهای موجود در طبیعت و استفاده از آن ها در حل مشکلات بشری می پردازد لازم به ذکر است که هدف این علم کپی کردن یا تقلید صرف از طبیعت نیست، بلکه هدف آن الگوبرداری صحیح از دانسته های برگرفته از طبیعت است.

هادی میرمیران یکی از معماران برجسته ایرانی است . او سعی در نفی دو جریان که در معماری معاصر ایران شکل گرفته بود را داشت. جریان اول، که هیچ گونه توجهی به میراث فرهنگی و گذشته ایران نداشت و معماری معاصر جهان را با یک دوره تاخیر بصورت غیر ماهرانه تقلید می کرد و جریان دیگری که کوشش داشت رابطه خود را با معماری ایران، هرچند سطحی حفظ کند.

پانسیون راک ایت سودا / مون هون

چهارشنبه, ۱۸ آذر ۱۳۹۴

-" Rock It Suda"، پانسیون عجیب و غریبی است که در سال 2010 توسط معمار کره ای مون هون طراحی و ساخته شد. سایت پروژه روبروی دریاچه ی خشکی واقع شده که از سه طرف دیگر توسط رشته کوه های اطراف محصور شده است. نام پروژه در واقع اشاره ای است به روند شکل گیری اش؛ که شاید بتوان آن را نوعی تلاش مفهومی دانست، که معمار برای ترکیب تخیلاتش با فضای ذهنی کارفرما، کرده است. 

داینامو یک پلاگین نسبتا جدید برای نرم افزار رویت و واساری است که با استفاده از آن می توان به طراحی پارامتریک پرداخت همچنین این افزونه را می توان رقیب قدرتمندی برای پلاگین گرس هاپر در نرم افزار راینو دانست.

-صنوبر [Spruce] سونایی جمع و جور و کوچک است که گرمی و نشاط را در تضاد با چشم انداز سرد و ساکتِ سایت [ایالت نیوانگلند] قرار می دهد. این سونا با مساحت 15مترمربع در سال 2013 توسط استدیو [matter design] طراحی شده است. برنامۀ فیزیکی پروژه، شامل فضاهایی مثل اتاق رختکن، دوش، سونای بخار، و یک حوض کوچک آب سرد است. هر یک از این فضاها در سازماندهی عمودی با توسل به عنصر پله، از یکدیگر تفکیک شده اند.